Tollfosztás – ingyenes színházi előadás
Elsősorban a Politechnikum diákjai és tanárai számára (ha marad még hely, akkor a szülőknek is) ingyenes színházi előadás megtekintésére nyílik lehetőség, egy meglehetősen izgalmas témában. 2010. április 1-én, csütörtökön lesz a Tollfosztás c. előadás nyilvános főpróbája a Thália Színház Arizona Stúdiójában. Maximum 50 jegyet kérhetünk. Legkésőbb csütörtök 1/4 4-ig lehet jelentkezni vagy a keret beteltéig.
A Tollfosztás c. előadásról:
Magyarországon ténylegesen meggyilkolt roma és nem roma gyermekek történetének elmesélése, e fiatalok emlékének megőrzése egy színházi előadás formájában.
Egy felvonásban /75 perc/ öt életutat mutatok meg. Egyikük olyan kerítésen mászott át, melybe előtte áramot vezettek /Sajókaza – 1997/. A másodikat „nevelési célzattal” verte agyon az édesapja /Kaposvár – 2008/. A harmadikat általános iskolából történő ballagása napján egy kocsmai vásárlás során három késszúrással végezték ki /Fényeslitke – 2008/. A negyediket a házukra hajított éjszakai molotov-koktélos támadás során az édesapa menekítése közben érte halálos lövés /Tatárszentgyörgy – 2009/. Az ötödikre saját otthonukban törtek rá. Édesanyja kivégzését követően őt magát életveszélyesen megsebesítették /Kisléta – 2009/.
Dramaturgiai keretek
Babrinka /a kislétai túlélő/ vasárnap este korán lefekszik aludni és ahogy a korán fekvő emberek szoktak, gyakran fel-felébredezik álmából. Egy nyári táborozásról álmodik, ahol számára addig ismeretlen fiatalokkal találkozik. Index /Sajókaza/, Szotyi /Fényeslitke/, Mónika /Kaposvár/ és Rambó /Tatárszentgyörgy/. Minden kaland, amit együtt élnek meg, Babrinka egy-egy szűrreális álomképe. Ezekből az álomképekből komplex képet kaphatunk a fiatalok mindennapjairól. A darab jelentős része arról szól, hogy az oktatás, egészségügy, lakhatás, foglalkoztatás területein milyen valós élményeik vannak, ez egy hiperrealista vonal. Az elemeltséget az előadásmód, a zeneiség és a játszó színészek egyik pillanatról a másikra történő szerepváltakozása adja. Öt színész, több mint harminc szerepet játszik el.
Az elemeltség és a realista vonal váltakozása magyarázza a történet keretét, ami Babrinka álma.
A darab utolsó 10 perce szól a fiatalok halálának körülményeiről, úgy, ahogyan azt ők megélhették, egyúttal kiderül, hogy a játékidő valójában Babrinka elalvásától az otthonukba behatoló, az édesanyját kivégző, őt magát életveszélyesen megsebesítő fiatalember utolsó leadott lövéséig tart.
Az előadás emberközpontú, humanista művészetet szolgál és közvetít. Erőszakos jeleneteket nem tartalmaz.