Kapcsolatokból hálózat – Staféta
Kapcsolatokból hálózat – Staféta
Tapasztalatmegosztó találkozóra hívtuk a Mosolyország Alapítvány Kapcsolda programjában résztvevő és a programban részt venni kívánó iskolákat. A „Stafétá”-n április 2-án a Politechnikumban egész napos program keretében mondják el tapasztalataikat a régi „kapcsoldások” – diákok, tanárok és a szemléletváltás folyamatában részt vevő szakértők. A nap folyamán lemodellezünk egy Kapcsoldát is, a Diószeghy Általános Iskola Egységes Módszertani Intézmény, Diákotthon és Gyermekotthon és a Bárczy Gusztáv Általános Iskola és EGYMI diákjaival. Minden iskolából hat diákot várunk és egy olyan pedagógust, aki a programban részt vett vagy a jövőben szervezőként, koordinátorként részt fog venni. A fővárosból összesen 30 iskolára számítunk (15 régi és 15 új „kapcsoldásra”).
Hogy mi az a Kapcsolda? Egy olyan program, amelyen speciális foglalkozást igénylő és „egészséges” gyerekek töltenek el egymással egy-két napot – az egészségesek iskolájában. A gyerekek a közös foglalkozásokon – kézműves, sport,- zene – egyre jobban megismerik, megértik egymás életét, gondolkodását, sőt, egy kicsit magukat is. Hogy miért jó „kapcsoldás”-nak lenni? Mert egy szeretetteljesebb, toleránsabb, elfogadóbb társadalomban – amilyenné ez a mozgalom nevel -, sokkal jobb élni.
Három éve dolgozta kis Szalay Kriszta színésznő a Kapcsoldát. Akkor még alig akadt olyan „egészséges” gyerekeket nevelő iskola, aki szívesen csatlakozott volna a szemléletváltást célzó programhoz. Ma már egészen más a helyzet. Jelen pillanatban kb. ötven iskola diákjai mondhatják el magukról, hogy „kapcsoldás”-ok.
Alapítványunk célja természetesen az, hogy a szemléletváltás minél szélesebb körben elterjedjen. Igyekszünk még több iskolát bevonni a programba. Az új intézményekhez kétféle módon juthatunk el: személyes megkereséssel (az alapítvány munkatársai által) vagy a diákok egyfajta önszerveződése révén. Egyre inkább utóbbi a célunk, vagyis az, hogy a régi kapcsoldások terjesszék tovább jelenlegi és új környezetükben a programot. Ezáltal hosszú távon egyfajta „mozgalom” alakulhatna ki, előbb csak az óvodások, iskolások között, később az új, felnövő generáció hatásaként az egész társadalomban.
Természetesen addig még sok teendő van. Első lépésként a Kapcsoldán már résztvevő egészséges gyerekek számára szervezünk un. tapasztalatmegosztó találkozót április 2-ra, amelyen 180 diák vesz részt.
A találkozó célja, hogy a diákok átadják egymásnak tapasztalataikat és felkészüljenek a program „továbbvitelére”. Az újabb iskolák megnyerésében ugyanis már ezek a fiatalok is részt vesznek saját lakóhelyükön, ahol majd a program megszervezésében, lebonyolításában is aktív részt vállalnak.
A Stafétán, a délelőtt folyamán szakértők és „régi” kapcsoldások mondják el tapasztalataikat, délután a diószeghys és bárczys gyerekekkel lemodellezünk egy Kapcsoldát. A nap végén összegezzük a tapasztalatokat, este pedig egy jó kis bulival, a Színészzenekarral zárjuk a napot.
Staféta – tapasztalatádadó találkozó
Helyszín: Közgazdasági Politechnikum Gimnázium és Szakközépiskola 1096, Vendel u. 3.
Időpont: 2011. április 2. 10-18.30
Szervező: Politechnikum (kontakt: Lendvai Györgyi tel.: 06-30-648-8768), Mosolyország Alapítvány (kontakt: Szalay Kriszta tel.: 06-30-941-5966, Gálfi Irén tel.: 06-30-205-8834)
Program:
9.30-10.00 Gyülekezés, regisztráció
10.00-11.30 Előadások, interaktív
– Szalay Kriszta – köszöntő
– Szempont-film (Az M1 filmje az első Kapcsoldáról)
– Szalay Kriszta – A kezdetektől napjainkig
– Kerekes Fanny diákszervező – Dunaújvárosi Kapcsolda
– Füzesi Kati – Kapcsolda Óbudán
– Gregus László – az Egressy szakközép tapasztalatai
– Karinthy – az első “önkéntes”
– Erdős Barbara – Downos az öcsém
– Fejérdy Ági – Kapcsolda a speciális nevelési igényű gyerek szülei szemszögéből
– Egy alsós kisdiák tapasztalatai – a Vörösmarty iskolából
– Ács Kriszta – Kapcsolda a gyógypedagógusok szemével
11.30-12.30 – És a nyolcadik napon… – filmvetítés
12.30-14.00 – ebéd, felkészülés a Kapcsoldára
14.00-17.30 Kapcsolda
14.00-16.00 Kapcsolda – modellezés
16.10-16.30 Citerazenekar
16.30-17.15 Színészzenekar
17.15-17.30 Néptánc
17.30-18.30 – A tapasztalatok megbeszélése az új “kapcsoldásokkal” – mit éreztek, hogy fogják továbbvinni iskolájukba a programot, lista- és kapcsolatrendszer készítése