Iskolai közösségi szolgálat a Közgazdasági Politechnikumban
-
A közösségi szolgálat célja
Célunk, hogy a politechnikumi diákok ismerjék meg a közösségben való tevékenykedés erejét. Legyen lehetőségük a környezetükben tevékenykedő civil szervezetek munkájába való bekapcsolódásra. Ezen keresztül nyíljon lehetőségük a fejlődésre az érzelmi intelligencia, az önbizalom, a felelősségvállalás, a szociális érzékenység, a társadalmi felelősségvállalás, az együttműködés, az empátia, a konfliktuskezelés, a tolerancia és a problémamegoldás területén.
-
A közösségi szolgálatban érintett évfolyamok, a részt vevő személyek, feladatok
A közösségi szolgálatot a Politechnikum 9-11. osztályos tanulói számára szervezzük. A három tanév alatt 50 óra közösségi szolgálatot kell elvégezni minden diáknak, egyenlő arányban elosztva.
A munka koordinálását a pedagógiai koordinátor végzi, ő a felelős a fogadó intézményekkel való kapcsolatfelvételért, az egyes tevékenységek megvalósításáért, az adminisztrációért, a problémák kezeléséért.
A munkát a diákok 2-20 fős csoportokban végzik, ha szükséges, felnőtt kísérővel. Folyamatosan vezetik a közösségi szolgálati munkanaplót, minden hónap elején bemutatják az elvégzett munkáról szóló igazolást az osztályfőnöknek.
Minden diákcsoporthoz hozzátartozik egy mentor, aki folyamatosan tartja a kapcsolatot a fogadó szervezetekkel és a diákokkal.
A munkában részt vesznek az osztályfőnökök is, elsősorban adminisztrációs szerepben, illetve alkalomadtán mentorként.
A politechnikumi mentál team tagjai részt vesznek a felkészítésben, a közösségi szolgálat közben felmerülő helyzetek kezelésében.
-
Az iskolai közösségi szolgálat bevezetése, folyamata, tevékenységei
Először a 2013/14-es tanévben szervezünk iskolai közösségi szolgálatot.
A helyi viszonyok feltérképezése után a pedagógiai koordinátor felveszi a kapcsolatot a fogadó szervezetekkel, amelyekkel egy évre szóló vagy hosszabb távú együttműködést köt a Politechnikum. Minden tanévben annyi lehetőséget kell teremteni a közösségi szolgálatra, hogy a diákok többféle lehetőség közül választhassanak.
Ezek alapján az érintett diákok kiválasztják azokat a fogadó intézményeket és munkaformákat, amelyekben szívesen tevékenykednének.
A diákok jelentkezési lapot adnak le tanév elején, amelyben megjelölik, hogy mely területeken szeretnének tevékenykedni. Ezt a szülőknek is alá kell írni.
A konkrét szervezetekhez, konkrét munkára való jelentkezés elektronikus formában történik, a diákoknak el kell küldeni jelentkezési lapjukat a kozossegi.szolgalat[kukac]poli.hu címre. Az ezzel kapcsolatos információk folyamatosan megjelennek a Politechnikum honlapján illetve a Politechnikum Facebook-oldalán.
A jelentkezések alapján az osztályfőnökök, a mentorok és a pedagógiai koordinátor elkészítik a beosztást.
A beosztás alapján kialakult diákcsoportok munkáját egy-egy mentor kíséri figyelemmel.
A munka elkezdése előtt maximum 5 órás felkészítésen vesznek részt a diákok. Ez osztályidőkön, külön iskolai alkalmakon illetve, ha szükséges, a fogadó intézményekben zajlik. Az iskolai felkészítést a mentál team tagjai és a pedagógiai koordinátor végzi.
A diákok a fogadó intézménnyel egyeztetve megtervezik időbeosztásukat, figyelve arra, hogy egy tanévben hány óra közösségi szolgálat szükséges az arányos elosztáshoz.
A diákcsoportokhoz tartozó mentor az első alkalommal elkíséri a diákokat a fogadó intézménybe, majd folyamatosan tartja a fogadó intézménnyel és a diákokkal a kapcsolatot. Probléma esetén a jelzést továbbítja a koordinátornak, aki a mentorokkal, osztályfőnökökkel karöltve intézkedik.
A diákok munkanaplót vezetnek, amelyben megtalálható az elvégzett munka igazolása a fogadó szervezet részéről.
Az osztályfőnökök a munkanaplók alapján havonta adminisztrálják az elvégzett munkát az AROMO-ban.
Tanév végén az iskola igazolást állít ki az elvégzett munkáról, amelyet a bizonyítványban és a törzslapon is fel kell tüntetni.
Tanév végén az iskola értékeli az elvégzett munkát, és módosíthat a koncepción.
Legkésőbb a 11. évfolyam végén maximum 5 órás záró rendezvény keretében a diákok beszámolnak az elvégzett munkáról.
-
A Politechnikum által kínált közösségi tevékenységek területei
a) egészségügyi,
b) szociális és jótékonysági,
c) oktatási,
d) kulturális és közösségi,
e) környezet- és természetvédelemi,
f) katasztrófavédelmi,
g) közös sport- és szabadidős tevékenység óvodáskorú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, továbbá idős emberekkel.
-
Iratkezelési szabályzat
A fogadó szervezetekkel kötött szerződéseket iktatni, irattárazni és annak lejártáig őrizni kell.
A tanulók munkanaplót vezetnek, amelyben a fogadó szervezetek részéről a kapcsolattartó személy aláírásával igazolja az elvégzett munkát.
A munkát az osztályfőnökök havonta egyszer ellenőrzik és rögzítik (AROMO).
A félévi értesítőben illetve az év végi bizonyítványban és a törzslapon fel kell tüntetni az adott félévben/tanévben elvégzett közösségi munka mennyiségét.