A májusi Irodalmi háziverseny megoldásai
Megfejtések
1. Párosító feladat (13 pont)
a) Írország – Dublin
Finnország – Helsinki
Lettország – Riga
Svédország – Stockholm
Szlovákia – Pozsony
Szlovénia – Ljubljana
b) csapó – gyapjúszövő
gerencsér – fazekas
kefekötő – pamacs- és söprűkészítő
pákász – mocsárvidéki halász
vincellér – borász-szőlész
c) Lázár Ervin: A kisfiú meg az oroszlánok című művének szereplői: Anya; Apa; Arabella, a kötéltáncosnő; B. Szigfrid; Baltazár, a cirkuszigazgató; Peti
2. Történelmi események, amelyekre utalnak az idézetek (5 pont)
a) 1241. Muhi csata (tatárjárás): „A király reménytelenül nézett szét a széttört szekerekkel, véres ló- és embertetemekkel terített mezőn. Felfogta, hogy rossz taktika volt a szekérvárba húzódni. Minden elveszett. Menekülni kell. Megugratta lovát, s elkezdődött a hosszú és keserves menekülés a tenger felé.”
b) 1914. június 28., Ferenc Ferdinánd osztrák trónörökös elleni merénylet: „A két autó eredeti terv szerint befordult a Ferenc József utcába. A sofőrrel nem közölték, hogy megváltozott az útirány. Az első automobil már bekanyarodott, amikor a második sofőrrel közölték, hogy másik irányba kell menni. A járdán hatalmas tömeg állt. A zűrzavarban egy fiatalember felismerte a lehetőséget, pisztolyt rántott és lőtt.”
c) 41. Claudius császár „megválasztása”, miután a saját testőrsége megölte Caligulát:
»Katonák találtak rá egy függöny mögött.
„Ki ez az öreg? Kicsit sánta, kicsit dadog, láthatóan rövidlátó is. Miért ne lehetne a császár? Éljen a császár!” – kiáltották a katonák.
„Éljen a köztársaság!” – kiáltotta az öreg.
A katonák kirángatták a függöny mögül.
Az öreg felesége csak ennyit mondott: „Gondold meg, uram! Ha nem vállalod, megölhetnek. A császárságot is meg lehet szokni!”»
d) 1456. Nándorfehérvári diadal – Hunyadi János: A pillanatot alkalmasnak tartotta a beavatkozásra. Kitört a várból, a fedezet nélkül hagyott ágyúkat, sátrakat elfoglalta és lövetni kezdte az ellenséget. A csata a keresztények javára ekkor dőlt el. Másnap a török elhagyta a csatateret. Főhősünk a csata után néhány nappal pestisjárvány áldozata lett.
e) 1517. Martin Luther – Wittenberg – a reformáció kezdete: 95 tételét felszögezte az épület kapujára. Ekkor még nem is sejtette, hogy Róma válasza szokatlanul kemény lesz: kezdetét vette a nyugati kereszténység szétszakadása és az ebből következő vallásháborúk.
3. Szótotó (14 pont)
- A konyhaszekrénybe pakol, aki éppen a kredencbe rámol.
- A csőgörény a duguláselhárító szerszám.
- A vájdling a mosogatótál.
- A csetresz jelentése: mosatlan vagy cserépedény.
- Burgonyát eszik, aki kolompért falatozik.
- Az alacsony, fiókos szekrényt nevezték sublótnak.
- A tolómérőt nevezik másképpen a sublernek.
- A vánkos egyenlő a párnával.
- A császármorzsát hívják smarninak is.
- A zokni azonos a fuszeklivel.
- Aki smucig, az kicsinyesen szűkmarkú.
- A pulya kifejezést a gyermekre használják.
- A rekamié = heverőszerű, összecsukható fekvőbútor.
- Aki kakecol, az piszmog.
4. A képeken látható szerzők (balról jobbra haladva):
Peer Krisztián, Bödőcs Tibor, Kemény István, Tolnai Ottó, Tompa Andrea, Földényi F. László, Parti Nagy Lajos, Spiró György, Vida Gábor, Nádas Péter.
2018. május 15-én, kedden este a Budapest Music Centerben Tompa Andrea vehette át a Libri irodalmi díjat Omerta – Hallgatások könyve című regényéért. A Libri irodalmi közönségdíjat Bödőcs Tibor kapta Addig se iszik című paródiakötetéért. (12 pont)
Gratulálok a megfejtőknek!