Lejárt! - Tájékoztató a 2019/20-as tanévben igénybe vehető normatív támogatásokról
I. Normatív alapon térítésmentes tankönyvellátásra jogosult az a 10., 11., 12. évfolyamos tanuló, aki
- tartósan beteg
- sajátos nevelési igényű[1]
- három vagy több kiskorú, vagy eltartott gyermeket nevelő családban él
- nagykorú és saját jogán iskoláztatási támogatásra jogosult
- rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül
- gyermekvédelmi gondoskodás keretében nevelésbe vett vagy utógondozói ellátásban részesül
Térítésmentes tankönyvellátásra a tanuló abban a köznevelési intézményben jogosult, amelyikkel 2019. október 1-jén tanulói jogviszonyban áll.
A 7., 8., 9. nyelvi és 9. évfolyamos diákok – a jogszabályok értelmében – alanyi jogon jogosultak térítésmentes tankönyvellátásra, így ezeken az évfolyamokon a térítésmentes tankönyvellátás vonatkozásában a normatív alapú jogosultság nem értelmezhető.
II. Ingyenes vagy kedvezményes diákétkezésre jogosult az a tanuló, aki:
- tartósan beteg
- sajátos nevelési igényű[1]
- három vagy több gyermeket[2] nevelő családban él
- rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül
- gyermekvédelmi gondoskodás keretében nevelésbe vett vagy utógondozói ellátásban részesül
A kedvezményre való jogosultságot az alábbi okiratok bemutatásával szükséges igazolni:
- a családi pótlék folyósításáról szóló igazolás;
- Igazolásként az igénylést megelőző hónapnál nem régebbi bérjegyzék, bankszámlakivonat, postai igazoló szelvény fogadható el.
- Amennyiben a postai igazoló szelvényen nem szerepel a címzett, a tanuló(k) nevét és osztályát kézzel rá kell vezetni.
- Ha a családi pótlék egyéb családtámogatási ellátással együtt kerül kifizetésre / folyósításra, az igazoló dokumentum egy arra alkalmas részén szükséges a kapott összeg jogcímenkénti bontását megadni és a részletezést aláírással ellátni.
- tartósan beteg tanuló esetén szakorvosi igazolást;
- a sajátos nevelési igényű tanuló esetén a szakértői és rehabilitációs bizottság szakvéleménye;
- rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény esetén az erről szóló önkormányzati határozat.
- a gyermekvédelmi gondoskodás keretében nevelésbe vett vagy utógondozói ellátásban részesülő tanuló esetén a számára gyámhatósági határozat alapján gondozási helyet biztosító intézmény vezetője által kiállított igazolás
A II/.3 jogcím esetében – amennyiben minden eltartott 18 év alatti – nincs szükség kiegészítő igazolás csatolására ebben az esetben elegendő az érintett gyermekeket a jogcím alatt található táblában feltüntetni. Több gyermek esetén kérjük a három legfiatalabbat megnevezni.
Az étkezési kedvezmény az iskolában biztosított ténylegesen igénybe vett étkezésért fizetendő térítési díjból jár. A kedvezmény mértéke az étkezéstérítési díj 50%-a, a 7-8. évfolyamra járó rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő tanulók és a gyermekvédelmi gondoskodás keretében nevelésbe vett vagy utógondozói ellátásban részesülő tanuló esetében az étkezéstérítési díj 100%-a. A kedvezmény napi 1 adag menüre vonatkozik, nem ruházható át és nem vehető igénybe azokon a napokon, amikor a tanuló hiányzik az iskolából.
A tankönyveket az intézmény minden tanulónak térítésmentesen biztosítja. A fenti “I. Normatív alapon térítésmentes tankönyvellátásra jogosult 10., 11., 12. évfolyamos tanulók” ezen túlmenően 12.000 Ft engedményt kapnak az iskola-fenntartási hozzájárulás fizetési kötelezettségükből azzal, hogy ez a kedvezmény csak azon tanulók után vehető igénybe, akik 2019. október 1-jén az intézménnyel tanulói jogviszonyban állnak és a jogosultságukat alátámasztó igazolásokat bemutatták.
A normatív alapon járó kedvezményeket erre vonatkozó Igénylés alapján biztosítjuk, mely csak a jogosultságot igazoló irat(ok) bemutatásával válik érvényessé. A kedvezmények az iskola erről szóló visszaigazolásának időpontjától illetik meg jogszerűen az arra jogosultat.
Az igazolások benyújtására indokolt esetben, ha a jogosultságot az illetékes hatóság csak az igénylés benyújtását követően tudja igazolni 2019. október 1-jéig haladék kérhető.
Az ingyenes vagy kedvezményes intézményi gyermekétkeztetés gyermekenként csak egy jogcímen vehető igénybe, ezért több jogcím esetén a nagyobb kedvezményt nyújtót, azonos mértékű kedvezmény esetén pedig a hosszabb érvényességű jogcímet kérjük megjelölni.
A családbafogadó gyám a saját és a gyámsága alatt álló gyermek tekintetében is kérheti az ingyenes vagy kedvezményes intézményi gyermekétkeztetésre való jogosultság megállapítását.
A normatív támogatásra vonatkozó igénylést az IFH adminisztrációs felületen generált igénylőlapon kell benyújtani – az iskola által meghatározott időpontig – a jogosultságot alátámasztó dokumentumokkal együtt.
[1] a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján mozgásszervi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd
[2] közös háztartásban élőként kell figyelembe venni
- a tizennyolc éven aluli,
- a huszonöt évesnél fiatalabb, köznevelési intézményben nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő, a nappali oktatás munkarendje szerint szervezett felnőttoktatásban részt vevő vagy felsőoktatási intézményben nappali képzésben tanuló, és
- életkortól függetlenül a tartósan beteg vagy súlyos fogyatékos gyermeket,kivéve a nevelőszülőnél ideiglenes hatállyal elhelyezett gyermeket, valamint a nevelőszülőnél elhelyezett nevelésbe vett gyermeket és utógondozói ellátásban részesülő fiatal felnőttet.