Lejárt! - Tájékoztató a 2020/21-es tanévben igénybe vehető normatív támogatásról
Ingyenes vagy kedvezményes diákétkezésre jogosult az a tanuló, aki:
- tartósan beteg
- sajátos nevelési igényű
- három vagy több gyermeket nevelő családban él [1]
- rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül
- gyermekvédelmi gondoskodás keretében nevelésbe vett vagy utógondozói ellátásban részesül
A kedvezményre való jogosultságot az alábbi okiratok bemutatásával szükséges igazolni:
- tartósan beteg tanuló esetén szakorvosi igazolást;
- a sajátos nevelési igényű tanuló esetén a szakértői és rehabilitációs bizottság szakvéleménye;
- rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény esetén az erről szóló önkormányzati határozat.
- a gyermekvédelmi gondoskodás keretében nevelésbe vett vagy utógondozói ellátásban részesülő tanuló esetén a számára gyámhatósági határozat alapján gondozási helyet biztosító intézmény vezetője által kiállított igazolás
A Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság Tájékoztatója szerint „három vagy több gyermeket nevelő családok esetében a gyermekétkeztetés normatív kedvezményének igénybevételéhez szükséges és elégséges a jogszabályban meghatározott szülő által tett nyilatkozat, azon felül további más dokumentum, igazolás bekérésére nem kötelezhető a szülő.”
A 3. jogcím esetében tehát nincs szükség kiegészítő igazolás csatolására. E jogcím választása esetén kérjük az érintett gyermekeket a jogcím alatt található táblában feltüntetni. Háromnál több figyelembe vehető gyermek esetén kérjük a három legfiatalabbat megnevezni.
Az étkezési kedvezmény az iskolában biztosított ténylegesen igénybe vett étkezésért fizetendő térítési díjból jár. A kedvezmény mértéke az étkezéstérítési díj 50%-a, a 7-8. évfolyamra járó rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő tanulók és a gyermekvédelmi gondoskodás keretében nevelésbe vett vagy utógondozói ellátásban részesülő tanuló esetében az étkezéstérítési díj 100%-a. A kedvezmény napi 1 adag menüre vonatkozik, nem ruházható át és nem vehető igénybe azokon a napokon, amikor a tanuló hiányzik az iskolából.
Az étkezési díjkedvezményt az erre vonatkozó Igénylés alapján biztosítjuk. Az igénylés – a 3. jogcímnél említett kivételtől eltekintve – csak a jogosultságot igazoló irat(ok) bemutatásával válik érvényessé, a kedvezmények csak az iskola erről szóló visszaigazolásának időpontjától illetik meg jogszerűen az arra jogosultat.
Az ingyenes vagy kedvezményes intézményi gyermekétkeztetés gyermekenként csak egy jogcímen vehető igénybe, ezért több jogcím esetén a nagyobb kedvezményt nyújtót, azonos mértékű kedvezmény esetén pedig a hosszabb érvényességű jogcímet kérjük megjelölni.
A családbafogadó gyám a saját és a gyámsága alatt álló gyermek tekintetében is kérheti az ingyenes vagy kedvezményes intézményi gyermekétkeztetésre való jogosultság megállapítását.
[1] közös háztartásban élőként kell figyelembe venni
a) a tizennyolc éven aluli,
b) a huszonöt évesnél fiatalabb, köznevelési intézményben nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő, a nappali oktatás munkarendje szerint szervezett felnőttoktatásban részt vevő vagy felsőoktatási intézményben nappali képzésben tanuló, és
c) életkortól függetlenül a tartósan beteg vagy súlyos fogyatékos
gyermeket, kivéve a nevelőszülőnél ideiglenes hatállyal elhelyezett gyermeket, valamint a nevelőszülőnél elhelyezett nevelésbe vett gyermeket és utógondozói ellátásban részesülő fiatal felnőttet.