Pszichológia projekt a fakultáció szakkörön
Poli Terápia minisorozat
avagy a holokauszt túlélő terapeuta rendel
Az idei tanév nem tudom, hogy legizgalmasabb, de legmunkásabb, legérdekesebb, legtöbb tanulsággal szolgáló hónapjai a pszichológia fakultációs szakkörön történetesen a karantén idejére estek. A hatfős állandó csapattal, kárósokkal és két dimenzióssal Viktor E. Frankl holokauszt túlélő pszichiáternek, a logoterápia megalkotójának komplex történetét dolgoztuk fel.
Eleinte én sem tudtam, hogy a projekt produktuma pontosan milyen műfajban és hogyan fog megvalósulni, ez közös megbeszélés, ötletelés eredménye lett. Csak annyit tudtam, hogy Franklt olvasunk, elsősorban a Mégis mondj igent az életre! című könyvét, egyéb idézeteket, összehasonlítjuk a már ismert pszichoanalítikus elméletalkotókkal – elsősorban Freuddal és Junggal -, és ha tetszik a csapatnak az ötlet, “feldolgozzuk” a könyvet. Tetszett. A többség el is olvasta, legalábbis a rá osztott részt, és a karantén beköszöntével izgalmas “osszuk meg a többiekkel, mit olvastunk” órákkal kezdtünk. Aztán ötleteltünk, hogyan tovább, végül egyre jobban megszerették a – már nem emlékszünk, kitől eredő – javaslatot, hogy forgassunk filmet. Vagyis ők, a diákok. Innen már könnyen gördült tovább a terv, legyen belőle minisorozat, mint a Terápia. A Terápia sorozatot már ismerték, ejtettünk szót róla a fakultáción, sőt egy-egy rész erejéig bele is néztünk, elemeztük a terapeuta munkáját, az eset természetét, és a szupervíziós folyamatra is kitértünk.
A diákok sokat agyaltak otthon, aztán a faktokon együtt is molyoltunk egy csomót a forgatókönyvek megírásával, ami számos kompromisszummal járt. Végül – a teljes művészi szabadságot itt-ott megnyirbálva – a pszichoterápia, Frankl szövegei, egy-egy pillanatkép az életéből és az általa alkotott logoterápia esetei kerültek bemutatásra. Aztán már az önálló munka következett, persze határidőkkel, közös logisztikával: a rövid, ötperces kis videóetűdök felvétele.
Madarász-Róna Gergely Viktor oroszlánrészt vállalt magára a karanténban a – véglegesített forgatókönyvek alapján – otthon felvett anyagok összevágásával, epizódokká szerkesztésével, feliratozásával. Solymosi Máté különleges zenét szerzett a minisorozathoz, színészi alakításokat kaptunk Gergőtől, Zsoldos Pannától, Winkler Ákostól, Mátétól, Sipeki Dávidtól. Egyáltalán, mindenki odatette magát, illetve Seba inkább a kutyáját :).
Persze az önkifejezés, a művészi és műfaji sokszínűség is meglehetősen tág teret kapott a videókban: a fricskát mutató, vagy egyenesen provokatív humor és mellette a szakszerűség vagy éppen a lírai komolyság mind megjelent.
Az utolsó előtti alkalomra, a kontaktóránkra minden elkészült: ekkor tartottuk a sorozat YouTube premierjét. Madarász Gergő csatornáján nézhettük meg mind az öt részt.
Szeretném, ha ezt a munkát a polisok, tanárok, diákok is megismerhetnék, mert elsősorban Viktor E. Frankl emlékére és az ő holokauszt túlélő tapasztalataiból születő pszichológai elméletének megismertetésére készültek ezek a minifilmek. Itt a link, fogadjátok szeretettel, van benne munkánk, és szerettük csinálni.
Remélem, valamilyen formában a diákok is meg tudják nézni. Azért csak most adom közre, mert még a premier után némi utómunkálatot igényeltek a filmek.
Üdv,
Borbáth Kati, Madarász Gergő, Magyari Sebestyén, Sipeki Dávid, Solymosi Máté, Winkler Ákos és Zsoldos Panna