Lejárt! - Iskola-fenntartási hozzájárulás 2023/2024.
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 31. § (2) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Budapesti Politechnikum Alapítvány (a továbbiakban Fenntartó) és a fenntartásában lévő Közgazdasági Politechnikum Alternatív Gimnázium (a továbbiakban Politechnikum) a tanulói jogviszony létrejöttét és annak fenntartását iskola-fenntartási hozzájárulás fizetésének kötelezettségéhez köti.
Az intézmény éves költségvetésében a kiadások fedezetét az alábbi források biztosítják:
- iskola-fenntartási hozzájárulás – 50 % feletti részarány,
- állami költségvetési támogatás – 40 % alatti részarány,
- bérleti díjak és egyéb bevételek – 5 % alatti, időszakonként változó részarány,
- mindezt változó módon kiegészíthetik pályázati, céljellegű bevételek, melyeket az adott pályázati tevékenység megvalósítására kell fordítanunk (pl.: nemzetközi csereprogramok), így ezek a szokásos működésre nem nyújtanak fedezetet.
Tekintve, hogy az állami költségvetési támogatás az intézmény költségvetésének csak kisebb részét biztosítja, a Politechnikum fennmaradásában a szülők vállalják a legjelentősebb szerepet.
1. Iskola-fenntartási hozzájárulás
Az iskola-fenntartási hozzájárulás (a továbbiakban IFH) fedezi a pedagógiai programban szereplő összes kötelező vagy kötelezően választandó tevékenység költségét, így ezekre a Politechnikum további fizetési kötelezettséget nem ír elő.
A következő tanévre vonatkozó IFH előírt összegét a Politechnikum pedagógiai vezetőjének előterjesztése alapján a Fenntartó hagyja jóvá. Az összeget az egy tanulóra jutó átlagos éves működési költség, a várható állami költségvetési támogatás mértéke és a Politechnikum infrastrukturális fejlesztési tervei határozzák meg.
Az előírt IFH nem egységes, az a beiratkozás időpontjától függően eltérő. Törekszünk azonban arra, hogy a beiratkozáskor megismert anyagi feltételek változása a tanulmányok során ne okozzon aránytalan tehernövekedést.
Az IFH előírt összege a Politechnikum működési költségeihez való hozzájáruláson (működési költségrész) túlmenően felhalmozási jellegű részt (fejlesztési hozzájárulás költségrész) is tartalmaz, ezért az IFH összegét is ebben a bontásban közöljük.
A fejlesztési hozzájárulással a szülők iskolaépületünk és taneszközeink XXI. századi elvárásoknak megfelelő színvonalú fejlesztésében vállalnak szerepet, amit ezúton is nagyon köszönünk. Az e jogcímen meghatározott keret felülről nyitott, annak csak a minimumát határozzuk meg. A tényleges hozzájárulásról a szülők a család jövedelmi helyzetétől függő, önkéntes vállalás alapján döntenek. Az előző évben megvalósított fejlesztésekről szóló beszámolót, benne a szülői hozzájárulás összegét és arányát a Politechnikum az adott év március 10. napjáig a honlapján közzéteszi.
A 2023/24-es tanévre beiratkozó új tanulók után fizetendő IFH 1.296.000 Ft, melyből
- a működési hozzájárulás költségrész 1.224.000 Ft / tanév / tanuló
- a fejlesztési hozzájárulás költségrész minimuma – 72.000 Ft/ tanév / tanuló
A tanuló után az adott tanévben fizetendő IFH-t a szülők – saját választásuk alapján – 1, 2, 4, 8, 10, 12 részletben teljesíthetik. Új tanulói jogviszony létesítése esetén a beiratkozással egyidejűleg meg kell fizetni egy ún. kezdőrészletet, mely nem többletköltség, hanem az IFH 1. részlete. Az első tanévben az e feletti részre választható csak részletfizetés, azzal, hogy 12 helyett maximum 11 részlet lehetséges.
A 2023/24-es tanév vonatkozásában a fizetendő kezdőrészlet
- a 2023. július 31-ig beiratkozók esetében – 174.000 Ft
- a 2023. augusztusában beiratkozók esetében – 276.000 Ft
- a 2024. januári átjelentkezéskor beiratkozók esetében – 174.000 Ft
Amennyiben egy új tanuló jogviszonya az első tanévben vagy akár még annak megkezdése előtt megszűnik, a kezdőrészlet a Politechnikumot illeti, még akkor is, ha a jogviszony már a szorgalmi időszak kezdete előtt megszűnik.
2. Az IFH teljesítéséhez kapcsolódó könnyítések
Az IFH fizetési kötelezettség teljesítéséhez az alábbi kedvezményeket és támogatást biztosítjuk.
2.1. Pedagóguskedvezmény
A 2022/23-as tanévtől újonnanként bevezetett kedvezmény a pedagóguskedvezmény, melyet azok után a velünk szerződésben álló szülők után biztosítunk, akik a tanulói jogviszony létesítésére és fenntartására vonatkozó szerződés vagy ennek tanévenkénti szerződésmelléklete aláírásának időpontjában
- a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban Nkt.) hatálya alá tartozó köznevelési intézményben
- legalább heti 30 órában,
- az Nkt. szerinti pedagógus munkakörben,
- közalkalmazotti jogviszonyban vagy munkaviszonyban vannak foglalkoztatva és ezt
- a munkáltató által kiállított, hivatalos dokumentummal igazolják.
A tanuló után előírt IFH-ból a fenti feltételeket teljesítő szülők mindegyike után 7,5% kedvezményt biztosítunk. Mivel az előírt IFH a beiratkozás időpontjától függően változó összeg, a kedvezmény konkrét összege is eszerint eltérő.
A 2023/24-es tanévre beiratkozók esetében a pedagóguskedvezmény összege 97.200 Ft/tanév/tanuló a fenti feltételrendszernek megfelelő mindegyik szülő után azzal, hogy tört tanév esetén a kedvezményt időarányosan biztosítjuk.
2.2. Testvérkedvezmény
A 2021/22-es tanévtől megújult a testvérkedvezmény. Új jogosultságot a 2021/22-es tanévtől már csak az új feltételek szerint lehet szerezni. Erre vonatkozó igény esetén ugyanakkor a 2020/21-es tanév végéig szerzett jogok alapján – kifutó rendszerben – az eddigi feltételekkel biztosítjuk a kedvezményt mindazoknak, akik ezt választják, megteremtve ezzel annak feltételét, hogy az áttéréssel senki ne járjon rosszul.
E kedvezmény vonatkozásában
- testvérek: a közös háztartásban vagy az adott tanulóhoz tartozó valamelyik eltartói közösségben* élő édes- vagy féltestvérek, illetve olyan nem vér szerinti testvérek is, akiknek a szülei a gyermekeket közös háztartásukban nevelik.
A testvérkedvezmény megújult feltételei
- A testvéreknek a kedvezményt csak a szülők erre irányuló kérése esetén biztosítjuk, akkor azonban automatikusan;
- A családból egy időben a Politechnikumba járó második és többedik gyerek jogosult a kedvezményre, a családból beiratkozó első gyerek nem;
- A kedvezmény csak addig jár, amíg a családból egy időben több gyerek az iskola tanulója, ezért jogviszonyváltozás esetén a kedvezményre való jogosultságot felül kell vizsgálni;
- A második és minden további gyermek az utána előírt IFH-ból 7,5% kedvezményre jogosult, így – mivel az előírt IFH a beiratkozás időpontjától függően változó összeg – a kedvezmény konkrét összege is eszerint eltérő.
- Felváltva gondozott gyermek** jogán e kedvezményt attól függően biztosítjuk 50%-os vagy 100%-os mértékben, hogy az érintett diák eltartói közösségeinek mindegyikét érinti-e a testvérek után ifh-fizetési kötelezettség vagy sem.
A 2023/24-es tanévre beiratkozók esetében a kedvezmény 97.200 Ft/tanév/tanuló azzal, hogy tört tanév esetén a kedvezményt időarányosan biztosítjuk.
2.3. Pályázati támogatás
A Politechnikum pedagógiai programjában is megfogalmazott egyik alapértéke „a társadalmi szolidaritás, a szociális elkötelezettség. Célunk az, hogy amennyire anyagi helyzetünk és egyéb lehetőségeink engedik, törekedjünk a szociális hátrányok kompenzációjára.”
A Politechnikum az általa rendelkezésre bocsátott szociális keretből támogatást biztosít azon szociálisan nehezebb helyzetben lévő tanulók és új beiratkozók számára, akik esetében a családnak nehezen vállalható terhet jelentene az előírt IFH maradéktalan megfizetése. Támogatási igényüket a szülők a Politechnikum felhívására benyújtott pályázatukkal kérelmezhetik.
Sikeres pályázat esetén az elnyert támogatási összeggel csökken az adott tanévre előírt IFH fizetési kötelezettség.
A fenti könnyítések halmozhatók, ami azt jelenti, hogy ugyanazon tanuló után – természetesen a jogosultság függvényében – mind a pedagóguskedvezmény, mind a testvérkedvezmény, mind a pályázati támogatás igénybe vehető.
* Az eltartói közösség meghatározását lásd a Szociális alapon adható kedvezmények és zámogatások szabályzata 3.1.1 pontjában
** Felváltva gondozott az a gyermek, akit a szülők időszakonként felváltva gondoznak, a szülői felügyeleti jog mindkét szülő esetében fennáll, a családi pótlékra és a családi kedvezmény igénybevételre pedig 50-50%-os arányban mindkét szülő jogosult.