Poli
Siker az innovációs tehetségkutatók veresenyén

 

A Közgazdasági Politechnikum első ízben vett részt az idén 31. alkalommal megrendezett Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen.

Az Európai Unió 1988 óta szervezi hivatalosan a Fiatal Tudósok Versenyét, melynek célja, hogy előmozdítsa a 14-20 év közötti ifjú tudósjelöltek együttműködését, és hozzájáruljon az ígéretes fiatal tehetségek fejlődéséhez. A verseny megrendezésével a tizenévesek figyelmét a műszaki és természettudományok, a technológia és a kutatásfejlesztés területére akarják irányítani. Évente átlagosan 25000 fiatal tudós, ill. tudósjelölt (középiskolás) indul az európai országokban megrendezett versenyeken.

A Magyar Innovációs Szövetség 2022. június 13-án tartotta a 31. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny ünnepélyes díjátadó rendezvényét, melyen három pályázó diákkal vettünk részt.

A középiskolás ifjak számára 2021 szeptemberében hirdették meg a versenyt. A 122 pályázó közül az első fordulóból 63 jutott tovább, akik közül 53-nak sikerült kidolgoznia és bemutatnia pályázatát a 26 tagú, akadémikusokból és gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottságnak. Azon középiskolák, melyek műszaki, természettudományos innovatív szakkört, klubot működtettek, és három vagy több nevezést adtak be, az indulók közül pedig legalább kettő a 2. fordulóba jutott, 800-1000 E Ft-os díjakat nyolc kiemelkedő középiskolai, természettudományt oktató innovatív szemléletű tanárnak pedig 500-800 E Ft értékben adtak át díjakat.

Varga Bence (Bermuda) hulladékból készített akkumulátoros LED reflektort, egyedülálló, magas színvonalú munkájáért és prezentációjáért dicséretben részesült.

Bacsur Dániel és Vogronics Benedek (VisSza) Hidrofarm – A jövő kertje pályamunkája megoldást kínál az otthoni friss zöldségtermesztésre egész évben. Ők is dicséretet kaptak.

Pályáztunk az innovatív középiskola címre is. Kiemelt díjazásban részesültünk, tehetséggondozó szakköri, mentori munkánkat 1 millió forinttal jutalmazták.

A verseny eredményeiről és a nyertes pályamunkákról részletesen olvashattok a mellékelt tájékoztatóban. Diákjaink a 41. oldalon szerepelnek, iskolánk a 49. oldalon.

A pályázatok, versenyek értéke sokkal több, mint lehetőség a díjak elnyerésére. Az Innovációra és a Social Impactra beadott pályázatok megírása közben megtapasztaltuk, hogy ez hatalmas munka, emiatt remek tanulási folyamat.

– Ki kell találni egy eredeti, újszerű ötletet, mely tudományos szempontból megalapozott és a várható eredmény hasznosítható, fel kell vetni egy problémát, melynek megközelítése kreatív és eredeti.

Ezt meg kell tudni fogalmazni, le kell tudni írni, továbbá a pályázónak meg kell mutatni, hogy alkalmas a kidolgozásra, és meg tudja valósítani a tervét a határidőig.

Vagyis el kell adniuk az ötletüket és saját magukat is. Ha ez sikerül, továbbjutnak, és ezzel nagy fába vágják a fejszét.

– Ki kell dolgozni az ötletet, közben konzultálni számukra idegen felnőttekkel, akik többnyire vezető beosztásban dolgoznak egy vállalatnál.

– Be kall adni határidőre a pályázatot, a tartalmi és formai követelményeknek megfelelően, a befejezett munkának tartalmaznia kell a koncepciót és a konklúziót is.

– Készíteni kell egy prezentációt, amit be is mutatnak egy szakértő zsűri előtt.

– Mindeközben folyamatosan haladni kell a termék vagy kutatás megvalósításával is.

– Minden apróság fontos, hiszen a kidolgozás alapossága, illetve tudományos értéke, az írásos anyag, valamint az alkotás színvonala, működőképessége, a projekt befejezettsége, hasznosíthatósága, az eredmények ésszerű és világos értelmezése a pályázat értékelésének az alapja.

Tehát egy-egy hasonló pályázaton való részvétel olyan tudást és tapasztalást ad a diákjainknak, amit tantárgyi keretek között nem adhatunk nekik. És ki tudja, milyen pályán indítjuk el őket?!

Kováts Lívia

Tájékoztatjuk, hogy a megfelelő működés érdekében a honlap sütiket használ. A sütik útján végzett adatkezelésről bővebben itt tájékozódhat: Adatkezelési Szabályzat

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás