Merre tovább, Európa?
Merre tovább, Európa?
Ez volt tehát a téma a Republikon Intézet szeptember 24.-ei, patriotizmussal és liberalizmussal foglalkozó konferenciáján. A délelőtt két százhúsz perces etapra volt osztva, az első fél egy Magyarországot környező országok belpolitikájával foglalkozó panel volt, a második pedig egy, a magyar külpolitikával, a hazai politikusok és új európai arcok EP-s kontributációjával foglalkozó szakasz volt.
A nemzetközi panelre több külföldi, politikai szereplőt hívtak meg a Magvető Caféba, Vendula Kazlauskas a cseh külpolitikával foglalkozó egyesületből, Piotr Beniuszys politikai újságíró a Polish Liberté! Laptól, Branislav Vanco a szlovák országgyűlésből, a Progresszív Szlovákia párttól, Silvia Nadjivan pedig elemzőként, a NEOS osztrák párttól érkezett. Szintén résztvett a beszélgetésben Ranschburg Zoltán külpolitikai szakértő a Republikontól és a hasonlóan innen érkező elemző, Schlanger Márton moderátorként.
Elsősorban arról volt szó, hogy a júniusi Európai Parlamenti választások mennyiben, és hogyan befolyásolják majd az országok jövőjét, melyik pártok emelkedése várható, és milyen százalékok jöttek az elekciók alatt. Szintén téma volt a szélsőjobboldali növekedés országos és nemzetközi szinten egyaránt, az új Patriots for Europe (PfE) párt megalakulásával, melyben többek között a FIDESZ is nagy szerepet vállalt. A harmadik, egyben utolsó téma a liberalizmus fennállása, fennmaradása volt a környező országok terén. Nemzetközi meglátásból a Renew Europe EP-pártcsalád túlélése és kontribúciója volt a főkérdés, magyar szempontból például a Momentum elesése a választások során.
A hazai panel beszélgetésén Herman János korábbi külügyi államtitkár és NATO nagykövet, Szent-Iványi István korábbi SZDSZ-es alapítótag és ljubljanai nagykövet, Kerner Zsolt 24.hu-s újságíró és Kocsis Györgyi, újságíró, illetve a Magyarországi Európai Tanács alelnöke vett részt, akik az EP-választások magyar befolyásáról beszélgettek. Szóba került a TISZA részvétele az EPP párt családban, a kérdés, hogy mit tehetnek ők az Európai Parlamentben, illetve a FIDESZ hozzájárulása a PfE-ben és az, hogy miképp fogják ők megváltoztatni az európai politikát. Szintén e
lőkerült, hogy mit befolyásol a FIDESZ által folytatott, EU-ellenes közéleti véleményformálás és hogy mi lehet ennek a következménye.
A Közgazdasági Politechnikumból 11 diák vehetett részt a programon, Pintér Zsolt által kísérve a helyszínre. A program kiemelkedően jó volt, az iskolában egy szakköri alkalom keretein belül tudtuk megvitatni és átbeszélni a konferencián lefedett témákat és kérdéseket. Köszönjük a lehetőséget a Republikon Intézetnek és Horn Gábornak.
Jóri Marci, Atlantisz