Iskolatanács működése
Az Iskolatanács
- Az iskolapolgárok csoportjainak képviseleti, érdekegyeztető és -érvényesítő fóruma, döntéshozatali szerve. Minden nem szakmai, nem pedagógiai és nem elsősorban gazdasági kérdésben dönthet.
- Maga dönti el egy adott ügyről, hogy az pedagógiai, szakmai vagy elsősorban gazdasági kérdés-e. Döntéseit egyet nem értés esetén a Koordinációs Bizottmány megtárgyalásra
- Az iskola működésével kapcsolatos valamennyi kérdésben véleményezési joga van. Ajánlásai a Huhogásnak (a nevelőtestületnek), a Koordinációs Bizottmánynak irányadók.
- Ha az IT a tényleges 2/3-os többség támogatásával (akár levélszavazással) írásos előterjesztést nyújt be bármely kérdésben, akkor a javaslatot, beadványt a vonatkozó politechnikumi testületnek kötelező megtárgyalni és arra érdemi választ adni.
- Az Iskolatanács az általa tárgyalandó kérdésekkel kapcsolatban a tanév elején munkatervet készít.
- A Huhogással egyetértésben elfogadja az iskola Szervezeti és Működési Szabályzatát, illetve a Házirendet.
- Meghallgatja és véleményezi a pedagógiai vezető éves beszámolóját és az új tanévre vonatkozó terveit.
- Évente meghallgatja az Iskolabíróság titkárát. Véleményezi az Iskolabíróság működésének
- Meghallgatja a gazdasági vezető éves beszámolóját és a költségvetési terveket.
- Felügyeli az iskola pontrendszerét, a Sorolót, szükség esetén – a tanév elején – módosítja
- A tanév végén dönt az iskolai díjak odaítéléséről.
- Az iskolapolgárok által benyújtott előterjesztéseket, javaslatokat köteles érdemben megvizsgálni.
- Iskolatanácstagnak minden iskolapolgár választható az összeférhetetlenségi okokat kivéve. (Az összeférhetetlenségi okok a következők: az iskola tanára nem választható a szülői oldal képviselőjének, illetve az Iskolabíróság tagja nem választható az Iskolatanács tagjának.)
- Az Iskolatanács tagjainak megbízatása (a tanári oldal kivételével) egy tanévre szól. Iskolapolgárságuk alatt az Iskolatanács tagjai tetszőleges alkalommal újraválaszthatók. Visszahívásukra az őket megválasztó közösség jogosult.
- Az Iskolatanács tagjai az egyes üléseket követően beszámolnak az őket megbízó közösségeknek az üléseken történtekről. A diák- és szülői oldal közösségei osztályonként egy-egy képviselő helyettest is választhatnak. A tagnak és a helyettesének az ülésen való együttes jelenléte esetén szavazati joggal mindig csupán az egyikük rendelkezik.
- Az Iskolatanács tagjai mindhárom érintett oldalt azonos számú szavazattal képviselik.
- A döntésképességhez a tagok egyszerű többségének jelenléte szükséges. Az Iskolatanács a döntéseit egyszerű többséggel hozza, kivéve, ha erről előzetesen másként határoz. Amennyiben olyan kérdés kerül az Iskolatanács elé, amely sürgős döntést igényel, azaz nem napolható el a következő ülésig (ezt a helyzetet döntéskényszernek neveztük), akkor is érvényes a szavazás eredménye, ha a tagok 2/3 -a nincs jelen. Ha olyan súlyú az ügy, amely 2/3–os döntést igényel, erről a jelenlévők szavazással döntenek. Határozatképtelenség, de döntéskényszer esetén az ülésen jelenlévők úgy is dönthetnek, hogy az ülés – a törvényi szabályozásnak megfelelően – újraalak Ilyenkor az ülés a jelenlévő szavazatok arányától függetlenül határozatképessé válik. Az Iskolatanács dönthet úgy, hogy amikor tényleges 2/3–os többség szükséges a döntéshozatalhoz, akkor a levélszavazás lehetőségét biztosítja.
- Az üléseket – előzetes megállapodás alapján – az Iskolatanács bármely tagja vezetheti. A napirendet lehetőség szerint a három oldal közös képviseletben állítja össze és megállapodás szerint vezeti le. A kialakult napirendet az egyes pontok megvitatásához szükséges segédletekkel együtt az ülést vezető(k) a levelezési listán kellő időben közzéteszi(k).
- Rendkívüli ülést kell összehívni, amennyiben az Iskolatanács tagjainak egyharmada vagy valamelyik oldal tagjainak kétharmada írásban kezdeményezi azt. Az ülést a beadványtól számított két héten belül kell megtartani.
- Az Iskolatanács ülései nyilvánosak, a jelenlévő vendégek tanácskozási joggal rendelkeznek.
- Az Iskolatanács titkára tagja a Szakmai Bizottmánynak, rendszeresen tájékoztatja a testület tevékenységéről a Huhogást, és a tanév végén összegzi az elvégzett munkát.