Iskolatanács működése
A Közgazdasági Politechnikum Gimnázium és Szakközépiskola legfontosabb döntéshozó testülete az Iskolatanács (IT), melynek paritásos alapon – közel egyharmad-egyharmad szavazati arányban – tagjai a diákok, szülők, tanárok képviselői. Elveink – napi működésünk – szempontjából is meghatározó jelentőségű, hogy az IT döntési kompetenciájába tartozik minden – az iskolát érintő – nem szakmai kérdés. Azt, hogy mi minősül szakmai kérdésnek, szintén az IT dönti el. A szakmai kérdések stratégiaszintű letéteményese a Huhogás (a tanárok közössége). Napi, kisebb horderejű szakmai döntéseket a Szakmai Bizottmány hivatott hozni.
Az Iskolatanács
- Az iskolapolgárok csoportjainak képviseleti fóruma, legfelsőbb döntéshozatali szerve, minden nem szakmai, nem pedagógiai kérdésben dönt.
- Tagjai: osztályonként egy-egy szülő és egy-egy tanuló, továbbá a tanári oldal képviseletében a Huhogás által választott titkár és két tag, valamint a pedagógiai vezető.
- Az Iskolatanács pontos szervezeti felépítéséről, létszámáról, működési rendjéről önmaga dönt.
- Maga dönti el egy adott ügyről, hogy az pedagógiai és/vagy szakmai kérdés-e.
- Az Iskolatanácsba az iskolapolgárok három csoportja (diák, szülő, tanár) delegálhat képviselőket. Ülésein az egyes csoportok közel egyenlő arányú szavazati joggal rendelkeznek. Az iskolatanácstagot csak az érintett oldal hívhatja vissza.
- Rendkívüli IT-ülést kell összehívni, amennyiben az IT tagjainak egyharmada vagy valamelyik oldal tagjainak kétharmada írásban kezdeményezi azt. Az ülést a beadványtól számított két héten belül kell megtartani.
- Stratégiai jellegű pedagógiai-szakmai kérdésekben véleményezési joga van.
- A Budapesti Politechnikum Alapítvány Kuratóriumával egyetértésben elfogadja az iskola Szervezeti és Működési Szabályzatát.
- Az iskolapolgároknak vagy azok csoportjainak előterjesztéseit, javaslatait köteles érdemben megvizsgálni, azokról dönteni.
- Felügyeli az iskola pontrendszerét, a Sorolót.
- Tanév végén dönt az iskolai díjakról.
- A Politechnikum értékelési rendszerének kérdésében véleményezési joga van.
- Minden tanév elején meghallgatja a pedagógiai vezető éves beszámolóját és az új tanévre vonatkozó terveit.
- Véleményezi az Iskolabíróság működésének alapelveit.
- Évente beszámoltatja az Iskolabíróságot.
- Titkára rendszeresen, de legalább évente tájékoztatja az IT munkájáról a Huhogást.