Két felfedező innovátor, akik nem ismerik a lehetetlent!
Bacsur Dániel (Közgazdasági Politechnikum Alternatív Gimnázium) és Vajda Ádám (ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnázium) két verseny országos döntőjében remekelt márciusban
Az I. Béla Gimnázium és a Neumann Társaság közös szervezésében megrendezett kétnapos Neumann János Nemzetközi Tehetségkutató Programtermék Versenyre március 21-22-én került sor, Szekszárdon. A döntőn mintegy 130 diák vett részt két korcsoportban – általános iskolások és középiskolások – az alábbi kategóriákban: számítógépes animáció, alkalmazói programok, játékprogramok, számítógéppel támogatott tervezés és megépített digitális automata vezérlése.
A megépített automata mezőnyében második helyezést ért el Bacsur Dani és Vajda Ádám önvezető kerekesszéke, amely valódi, több mint 300 kilogrammos kerekesszék szenzorok általi vezérlésére keres megoldást. a halmozottan mozgássérült polgárok életét megkönnyítve. Itt megtekinthető a díjátadó:
A Farfler projektről, az első önvezető önvezető kerekesszékről annak saját honlapján, ide kattintva tájékozódhattok bővebben.
Cikkek a versenyről:
Közel 80 csapat jelentkezett a Vodafone Magyarország Alapítvány Zöld Kód – Kódolj a holnapért! elnevezésű ötletpályázatára. Míg a 4-7. évfolyamos diákoknak Scratch programnyelv segítségével kellett a fenntartható jövőt támogató ötletüket leprogramozniuk, a 8-12. osztályos tanulóknak videóban kellett bemutatniuk elképzelésüket, majd ennek alapján a döntőn megépíteniük saját robotjukat. Ők azt mutatták be, hogy miként támogathatják a robotok a fenntartható jövőt. A szervezők öt, a fenntarthatósággal kapcsolatos témában várták a jelentkezéseket: minőségi oktatás; egészség és jóllét; fellépés az éghajlatváltozás ellen; fenntartható városok és közösségek, közlekedés; valamint tiszta víz, alapvető köztisztaság.
Az országos döntőt 2024. március 23-án rendezték meg Budapesten. Bacsur Dani és Vajda Ádám Avatar projektje a Legjobb prototípus díjban részesült. Az Avatart tanulás-segítő programként is használhatják a tanárok és a diákok. A tehetséges fiatalemberek a helyszínen ráadásként másfél óra alatt megépítettek egy szemétszedő Lego robotot.
Ezek a versenyek is igazolják, hogy a diákok a társadalmi, szociális és a fenntarthatósági kérdésekre ötletes és különleges megoldásokat kínálnak.
Dani és Ádám a Dzsungelharc március 28-án elhangzott epizódjában meséltek az eddigi kalandjaikról, többek között a Farfler önvezető kerekesszékről, amivel indultak az idei OTIO-n! Utólag is meghallgatható a Radiocafé a rádió honlapján, az alkalmazásukban, illetve a Spotify, Apple és Google Podcasts-on is elérhető. Például itt.
Az epizódról:
“Néhány szó eddigi munkáinkról: tavaly részt vettünk az Innovációs Olimpián, ahol mindketten helyezettek lettünk. Ősszel a MOME-n rendeztek egy 72 órás versenyt külföldi és magyar indulók számára. Csináltunk egy olyan weboldalt, ami képes megállapítani, hogy egy videón valós személy van-e. A versenyt ezzel meg is nyertük. Én idén érettségizem, Dani jövőre fog…” Így mutatkoztak be a mai epizód vendégei, Bacsur Dániel és Vajda Ádám, akiket nem lehet másként jellemezni, mint két ifjú felfedezőt. Beszélgetésünk apropóját legújabb közös projektjük, az önvezető kerekesszék adta. Ez önmagában is óriási kihívás, sokan lehetetlennek is tartják, de mint a diskurzusból kiderül, ez korántsem azt jelenti, hogy feladják, éppen ellenkezőleg. Egy történet két fiatalember indulásáról, amiben szó esik a generációkról, a mesterséges intelligenciáról és a matematikáról, a barátságról és a saját útról, amin járni érdemes.
A diákok felkészülését Kováts Lívia, a Közgazdasági Politechnikum tanára segíti