Digitális eszközök és módszerek használata a természettudomány órákon – Somogyi Ágota
Fogadó intézmény: Colegio Salesiano Santísima Trinidad María Auxiliadora
Helyszín: Sevilla, Spanyolország
Időpont: 2022. március 7-11.
Hogyan tanulnak a diákok természettudományt a sevillai Salesianos iskolában?
A digitális eszközökkel támogatott STEAM képzés után szerettem volna megnézni, hogyan alkalmazzák ezt más országban, más iskolában, így jelentkeztem a sevillai Salesianos középiskolába hospitálni.
A spanyol kollégák nagyon kedvesen fogadtak és olyan programot állítottak össze nekem, melyben nemcsak óralátogatás volt, hanem beszélgetés a spanyol oktatási rendszerről és a digitális innovációról.
A Salesianos egyházi fenntartású intézmény, melyben a diákok 7 éves kortól tanulhatnak akár 19-20 éves korukig, mert általános iskolai és középiskolai mellett szakmai képzésük is van.
Az iskolának van biológia és kémia szaktanterme, ahol nemcsak fizika, kémia és biológia órák vannak, hanem zoológia és természettudomány órák is helyet kaptak a tantervben. A tananyag hasonló felépítésű a magyar természettudományos tananyaghoz.
A napirend eltér a Poli napirendjétől. A tanítás 9:00-12:00-ig három hatvan perces órából áll, melyek között nincs szünet. 12:00-12:30 között van egy félórás ebédszünet, majd 12:30-13:30 között még egy kötelező óra. Utána pedig már csak néhányan maradnak az iskolában, mert nincs délutáni hivatalos elfoglaltság.
A fizika és a kémia órák, amiket láttam, hagyományos órák voltak, de a természettudomány és a zoológia óra gyakorlati munkával telt. Digitális alkalmazások közül elsősorban a genially alkalmazást használják. A diákoknak ugyanazt az applikációt kell használniuk, amit a tanár.
Nagyon jól éreztem magam ebben a gyönyörű városban, ahol egy hétig úgy éltem, mint az andalúzok, lassabb tempóban, nyitottan mások iránt, bárokban étkeztem és ismerkedtem és beszélgettem a helyiekkel, segítséget segítséggel viszonoztam, éjszaka sokáig fent voltam, és nem okozott gondot másnap iskolába menni.